Bolnišnice, v katerih so osnova rastlinsko-bazirani obroki, so za 22 % zmanjšale emisije toplogrednih plinov

Podjetje za dostavo hrane v bolnišnice Sodexo se je v Veliki Britaniji na začetku leta 2025 povezalo z organizacijo »Zeleno kot osnova« (ang. Greener by Default) in v 35 bolnišnicah kot privzeti meni bolnikom ponudilo rastlinsko-bazirane obroke. Na ta način so v lanskem letu za 22 % zmanjšali emisije toplogrednih plinov v ozračje, kar je ekvivalentno prevoženim več kot 160 000 km.

Bolniki so še vedno lahko izbirali obroke, ki vsebujejo meso ali mlečne izdelke, a privzeti meni je bil veganski obrok (ravno nasprotno kot je bilo prej, ko je bil privzeti meni mesni in so bolniki na zahtevo lahko dobili veganskega). Sodexo je postal prvi ponudnik, ki je v bolnišnice pričel prednostno uvajati rastlinsko-bazirane obroke.

82 % obrokov je postalo brezmesnih (od tega polovica veganskih), mesnih pa le 18 %. Prilagodili so več kot polovico menijev, uvedli nove, ukinili jedi z žara in v vseh obrokih dali večji poudarek živilom rastlinskega izvora.

»Odziv bolnikov je bil navdušujoč«

Pri Sodexu pravijo, da so bolniki v času pilotnega projekta izražali visoko stopnjo zadovoljstva. Količina mesa, porabljenega za obroke, se je zmanjšala za 14 %, število postreženih veganskih obrokov pa se je povečalo za skoraj 50 %.

Kot največji ponudnik dostave hrane v bolnišnice v Veliki Britaniji so želeli pomagati ljudem živeti bolj zdravo in jim pomagati pri okrevanju. Uspelo jim je povezati pozitiven vpliv na okolje in zdravje. Veliko bolnikov je izjavilo, da so jih spodbudili, da v svojo vsakodnevno prehrano vključujejo več živil rastlinskega izvora.

Zadovoljstvo s prehrano in zeleno kot osnova

Podatki zadnjih 12 mesecev kažejo, da je izvedljiv tudi cilj, da bi imeli 90 % rastlinsko-baziranih menijev, kar bi pozitivno vplivalo na zdravje pacientov in na okolje.

Do leta 2030 v Sodexu načrtujejo, da bo 70 % njihovih obrokov imelo nizek ogljični odtis.

V ZDA je Sodexo leta 2024 v vseh bolnišnicah v New Yorku dosegel podoben uspeh, saj je bilo več kot 90 % bolnikov zadovoljnih s ponudbo privzetih rastlinsko-baziranih menijev.

Lanskoletna analiza stanja v 36 javnih bolnišnicah v Veliki Britaniji kaže, da je pri spreminjanju menijev še veliko neizkoriščenega potenciala za vpliv na okolje. Mesni obroki še vedno vsebujejo veliko govedine, ovčetine in kozjega mesa, pri čemer manj kot polovica bolnišnic načrtuje prehod na bolj rastlinsko-bazirano prehrano. V dokumentu »Serving Up«, ki vsebuje napotke za nabavo živil za pripravo obrokov v šolah in bolnišnicah, ugotavljajo, da bi britansko javno zdravstvo lahko vsako leto prihranilo milijone funtov, če bi pripravljali rastlinsko-bazirane obroke.

 

Povzeto po:
‘Greener By Default’ Hospitals Reduced Food Emissions By 22% With Plant-Based Meals
https://plantbasednews.org/news/environment/greener-by-default-hospitals-plant-based/ (avtor: Liam Pritchett)

Prevod in priredba: M. G.

 

DELI STRAN: