Capodici in sod. (2024) so objavili pregledno študijo, v kateri so analizirali sistematične preglede literature in meta-analize na temo srčno-žilnega zdravja in raka v povezavi z rastlinsko-bazirano prehrano.
Preučili so več tipov rastlinsko-bazirane prehrane. Kakšne so ugotovitve o veganski prehrani?
- Več pomembnih strokovnih in znanstvenih organizacij spodbuja vegetarijansko in vegansko prehrano za preprečevanje in zdravljenje številnih kroničnih presnovnih bolezni, kot so ateroskleroza, sladkorna bolezen tipa 2, povišan pritisk in debelost.
- Vegani imajo statistično značilno nižjo koncentracijo skupnega serumskega holesterola od vsejedcev. Enako velja za LDL holesterol, t. i. slab holesterol. Opomba: to je dobro in je en od znakov manjšega tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja.
- Pri HDL holesterolu, t. i. dobrem holesterolu, ni statistično značilnih razlik med vegani in drugimi prehranskimi skupinami.
- Vegani imajo nižjo koncentracijo trigliceridov v krvi od vsejedcev, a ne moremo zagotovo trditi, da gre za statistično značilno razliko.
- Vegani imajo statistično značilno nižjo koncentracijo vnetnega markerja CRP (C – reaktivni protein) v primerjavi z vsejedci.
- Vegani imajo statistično značilno nižji krvni tlak v primerjavi z vsejedci.
- Vegani imajo statistično značilno nižji indeks telesne mase v primerjavi z vsejedci.
- Vegani imajo statistično značilno nižjo koncentracijo glukoze v krvi – na tešče. Opomba: to je dobro in je en od znakov manjšega tveganja za sladkorno bolezen tipa 2.
Glede na vse zgoraj naštete prednosti pri indikatorjih zdravja ni nenavadno, da so ugotovitve tudi naslednje:
- Vegani imajo statistično značilno nižje tveganje za ishemično bolezen srca v primerjavi z vsejedci.
- Vegani imajo statistično značilno nižje tveganje za rake prebavnega trakta v primerjavi z vsejedci.
- Ko bo narejenih več študij, se bo zelo verjetno izkazalo, da imajo vegani nižje tveganje za razvoj raka na prostati v primerjavi z vsejedci.
- Vegani imajo v primerjavi z vsejedci statistično značilno manjše tveganje za razvoj raka (seštevek vseh tipov rakov).
Dodajajo pa še:
- Znano je, da veganska prehrana povečuje tveganje za pomanjkanje vitamina B-12, zaradi česar je v stališču Akademije za prehrano in dietetiko iz leta 2016 priporočeno ustrezno dopolnjevanje tega vitamina.
Pripravil: Matevž Jeran, magister inženir prehrane
Študija: Capodici A, Mocciaro G, Gori D, Landry MJ, Masini A, et al. (2024) Cardiovascular health and cancer risk associated with plant based diets: An umbrella review. PLOS ONE 19(5): e0300711. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0300711
Slika: Pixabay