Na letošnjih Olimpijskih igrah v Parizu lahko spremljamo kar 10 športnikov na rastlinski pogon. Kaj je skrivnost njihove vrhunske zmogljivosti, si preberi v spodnjem članku.
Ko svet zre v Olimpijske igre v Parizu 2024, ni spremembe opaziti le na stezah, igriščih in v bazenih, ampak tudi v jedilnicah olimpijske vasi. Letos rekordno število športnikov dokazuje svoje vrhunske fizične sposobnosti na izključno rastlinsko-bazirani prehrani, kar predstavlja pomemben premik v tradicionalnih paradigmah športne prehrane. Ti veganski športniki izzivajo dolgoletne mite o rastlinskih virih beljakovin ter skozi svoje dosežke dokazujejo, da prehrana brez živalskih proizvodov ne samo vzdržuje, ampak tudi izboljšuje športne zmogljivosti.
Trend veganskih športnikov ni le modna muha, ampak del rastočega zavedanja o pravicah živali, vplivu prehrane na naš planet in zdravje vsakega posameznika. Njihove izbire so v skladu s širšim globalnim premikom k zmanjševanju okoljskega odtisa, kar odraža tudi prizadevanja olimpijskega odbora za zmanjšanje ogljičnega odtisa samih Olimpijskih iger. Ko se več športnikov odloča za rastlinsko prehrano, raziskovalci in nutricionisti pozorno spremljajo vplive na zmogljivost, regeneracijo in splošno zdravje. Ti športniki ne tekmujejo le za medalje, ampak so tudi ambasadorji življenjskega sloga, ki obljublja boljšo prihodnost tako za živali kot za ljudi, hkrati pa skrbi za to, da bomo vsi skupaj še naprej lahko sploh bivali na našem ‘zelenem’ planetu.
Spodbujanje sprememb skozi prehrano
Vivian Kong, elitna sabljačica iz Hong Konga, je vzoren primer v sabljaški skupnosti, še posebej zaradi svoje vzdržljivosti. Po hudi poškodbi kolena se je okoli leta 2018 odločila za vegansko prehrano. Ta sprememba je po njenem mnenju igrala ključno vlogo pri hitrem okrevanju po pođkodbi. Vivian je od takrat osvojila več naslovov na azijskih prvenstvih, dosegla visoke uvrstitve na svetovni ravni in Hong Kongu prinesla prvo zlato medaljo na letošnjih Olimpijskih igrah. Njena sprememba prehrane ni izboljšala le njene fizične rehabilitacije, ampak tudi njeno splošno zmogljivost, kar ji pomaga ohranjati vrhunsko formo med tekmovanji.
Constantin Preis, znan nemški tekač čez ovire, znan po svoji agilnosti in hitrosti, se je soočal z pogostimi mišičnimi natrganinami, zvini in bolečinami v hrbtu, dokler mu trener ni predstavil možnosti zmanjšanja poškodb s spremembo prehrane. Leta 2018 je prešel na veganski način življenja in od takrat poroča o opaznih izboljšavah v času regeneracije in pojavnosti vnetij, kar je ključno za športnika v tako zahtevnem športu. Njegovi dosežki v evropski atletiki kažejo zares visoko raven zmogljivosti, dodatno pa jih podkrepi še z ozaveščanjem sledilcev glede izboljšanega osebnega zdravja kot tudi prednosti trajnostne prehrane.
Novak Đoković, eden največjih teniških igralcev vseh časov, sledi pretežno rastlinski prehrani, kateri pripisuje svoje izjemno zdravje in dolgoživosti v svoji športni kategoriji. Đoković je osvojil številne naslove Grand Slam in rekordno število tednov držal prvo mesto na svetovni lestvici, kar v medijih pogosto pripisuje svojim prehranskim izbiram. Njegov rastlinski življenjski slog pomaga izboljšati čase regeneracije, ohranjati vzdržljivost in podpirati njegov intenziven režim treninga.
Morgan Mitchell, izjemna avstralska šprinterka, je leta 2014 prešla na vegansko prehrano. Njena odločitev je padla ob iskanju načinov za izboljšanje ravni energije in skrajšanje časa regeneracije med tekmami. Odkar je spremenila svojo prehrano, Mitchell opaža znatne izboljšave v svoji zmogljivosti, zlasti v svojih glavnih disciplinah – teku na 400 in 800 metrov. Odločitev za veganstvo je bila neizogibna, saj je športnico že od nekdaj motivirala skrb za pravice živali in okolje, zato je ponosna, da lahko svoje osebne vrednote povezuje s profesionalno kariero.
Diana Taurasi, legendarna košarkarica iz ZDA, se je odločila za rastlinsko-bazirano prehrano zaradi želje po podaljšanju svoje kariere in izboljšanju zmogljivosti. Taurasi, ki je osvojila več olimpijskih zlatih medalj in številne naslove v WNBA, je leta 2016 spremenila svoj jedilnik. “Spremembo sem občutila takoj,” pravi. “Lahko sem se hitreje regenerirala, in stvari, ki jih zdaj počnem na igrišču, nisem mogla početi niti pri 28 letih.”
Kaylin Whitney, mlada in obetavna ameriška atletinja, je spremenila svojo prehrano za podporo svojemu zahtevnemu režimu treningov in tekmovalnim zahtevam. Whitney, ki se specializira za tek na kratke proge, verjame, da je rastlinska prehrana ključna za izboljšanje njene hitrosti in regeneracije. “To je bila najboljša stvar, ki sem jo kdaj naredila,” ponosno izjavi o svojem prehodu na vegansko prehrano. “Dolgo časa nisem ničesar omenjala glede svoje prehrane,” priznava. “Želela sem videti, ali bodo moji dosežki govorili sami zase. Hitro sem ugotovila, da se lahko hitreje regeneriram v primerjavi s preteklostjo.”
Meagan Duhamel, kanadska umetnostna drsalka, je od leta 2008 glasna zagovornica veganstva. Njena prehrana je temeljni del njenega režima treningov, saj ji pomaga doseči visoke ravni agilnosti in vzdržljivosti. Duhamelini dosežki, vključno z olimpijskimi medaljami in svetovnimi naslovi, dokazujejo učinkovitost rastlinske prehrane v zahtevnem športu umetnostnega drsanja. “Nisem bila svetovna prvakinja, preden sem bila veganka. Postala sem svetovna prvakinja, ker sem postala veganka,” pravi Meagan Duhamel, ki je na zimskih olimpijskih igrah 2018 v Pyeongchangu osvojila zlato in bronasto medaljo v ekipnem drsanju in drsanju v paru.
Oceana Mackenzie, avstralska športna plezalka, se močno zanaša na svojo vegansko prehrano za vzdrževanje optimalnega fizičnega in mentalnega stanja. Plezanje zahteva ravnovesje moči, fleksibilnosti in kognitivne strategije, vse to pa Mackenzie verjame, da je izboljšano z njenimi prehranskimi izbirami..
Kendrick Farris, ameriški dvigovalec uteži, izziva konvencionalne prehranske norme znotraj svojega športa s tem, da podira rekorde na veganski prehrani. Od leta 2014 dokazuje, da je mogoče zgraditi in vzdrževati mišično maso in moč, potrebno za dvigovanje uteži na olimpijski ravni, brez uživanja živalskih proizvodov. “Če so se moji tekmeci poškodovali, so morali mirovati. Medtem pa sem jaz lahko nadaljeval,” pravi Farris, trikratni olimpijec, ki še vedno drži ameriške rekorde v dviganju uteži v kategoriji do 94 kg. Njegov uspeh predstavlja močno protiutež splošnim mitom o veganstvu in rastlinskih virih beljakovin. Nudi praktičen prikaz stališča znanosti, ki že več kot desetletje vegansko prehrano označuje kot primerno za človeka v vseh življenjskih obdobjih in fizičnih obremenitvah, prav tako pa z vse številčnejšimi študijami potrjuje kot dobro izbiro za zdravje in dolgoživost.
Anna Henderson, britanska kolesarka, označuje rastlinsko-bazirano prehrano kot ključen element pri svojih treningih in tekmovalnem uspehu. Tudi ona opaža boljšo vzdržljivost in krajši čas regeneracije, kar je bistvenega pomena pri kolesarstvu kot vzdržljivostnem športu. Na rastlinski pogon je opravila neverjetno vožnjo na 32.4 km v času 41:10, s katero je osvojila drugo mesto in prispevala k eni od prvih srebrnih medalj Velike Britanije na Olimpijskih igrah 2024.
Prevod: M. H.
Vir: https://www.totallyveganbuzz.com/news/10-vegan-olympians-fueled-entirely-by-plant-based-diet/
Vir fotografije: Pixabay