Search
Close this search box.

Ali vegani obiskujejo cirkuse? Vse o cirkuških živalih

Od samega začetka cirkusov so bile živali nepogrešljiv del cirkuških predstav. V zadnjem času pa se je z rastjo ozaveščanja glede okrutnosti treningov in razmer, v katerih prebivajo živali v cirkusih, število cirkusov znatno zmanjšalo. Skoraj 30 držav po celem svetu ima sedaj že določene zakone ali predpise, ki prepovedujejo uporabo divjih živalih v cirkusih.
Vendar pa to ne velja tudi za tako imenovane domače živali oz. naše hišne ljubljenčke. Velika večina cirkusov tudi v teh državah tako še vedno za predstave dovoljuje nastopanje psov in mačk. Čeprav lastniki cirkusov zagovarjajo to dejstvo z argumentom, da je za te živali dobro poskrbljeno, je to z vidika veganstva vseeno nedopustno. Veganstvo kot gibanje proti izkoriščanju živali nasprotuje vsaki panogi ali industriji, ki uporablja živali kot dobrine. Z vidika veganstva niso cirkusi namreč prav nič drugačni kot konjske dirke, živalski vrtovi ali morski parki. Vse te organizacije profitirajo z ujetništvom živali na račun njihovega zdravja in svobode.

KATERE ŽIVALI SO NAJPOGOSTEJE IZKORIŠČANE V CIRKUSIH?

Ideja o modernih cirkusih, kjer cirkusantje in živali nastopajo znotraj kroga oz. odra ter tako zabavajo občinstvo sega nazaj v leto 1768. Takrat je angleški konjenik Philip Astley prvi začel s predstavami s konji, kateri še dandanes nastopajo po cirkusih in izvajajo različne trike. Uporaba divjih in eksotičnih živali se je nato preko potujočih cirkusov, ki so nastopali po različnih sejmih, hitro razširila. Sloni, levi, tigri, zebre, kamele, medvedi, nosorogi, aligatorji, primati, različne vrste ptic … Vse to in še več se je znašlo v ujetništvu cirkusantov. Mnoge živali še dandanes tako živijo in na žalost večinoma v ujetništvu tudi umrejo.

KAKO SO ŽIVALI V CIRKUSIH OBRAVNAVANE?

Veliko cirkuških živali živi v pogojih, ki so nezadostni, da bi zadovoljili njihove potrebe. Velikokrat prebivajo v prostorih, ki so za njih premajhni, ogromno jih živi priklenjenih v tovornjakih ali zadržanih v tako imenovanih »vagonih za zveri«. Zelo malo pozornosti je posvečeno zagotavljanju potreb, ki so nujno potrebne za dobrobit in zdravje divjih živali.
Poleg nehumanih pogojev, v katerih prebivajo živali v ujetništvu cirkusov, pa so izjemno zaskrbljujoče tudi krute metode, s katerimi cirkusi trenirajo in si tako podrejajo živali. Eden najbolj znanih potujočih cirkusov 20. stoletja je bil ‘Ringling Bros in Barnum & Bailey‘ znan tudi kot “Največji šov na Zemlji.” Ta cirkus je imel številne divje živali, vključno z levi, tigri in sloni. Še posebej mladi sloni so bili podvrženi izjemno krutim treningom, ki so vključevali krute metode, med drugim tudi tako imenovano metodo »lomljenje duha«. Organizacija PETA je v raziskavah ugotovila, da so te slone za dosego svojih ciljev velikokrat tudi privezovali in pretepali. Leta 2017 je bil ta cirkus zaradi številnih protestov boja za pravice živali prisiljen zapreti svoja vrata, jeseni 2023 pa se je vrnil z novimi predstavami, a vendar tokrat brez uporabe divjih živali.

Veganstvo podpira take spremembe, saj poleg nehumanih pogojev za bivanje cirkuške živali velik stres doživljajo tudi na potovanjih, kjer so izpostavljene hrupu in premikanju v tesnih prikolicah.
Mnoge cirkuške živali, ki niso vzrejene v ujetništvu, so cirkusom predane z živalskih vrtov ali pa so preprosto ukradene z divjine. Zadnja cirkuška slonica z Združenega Kraljestva, Anne, je bila z džungle na Šrilanki ukradena, ko ji je bilo le 5 let.

PREPOVEDI UPORABE ŽIVALI V CIRKUSIH

Z širjenjem zavesti in večjim pretokom informacij, trpljenje, ki ga doživljajo živali v cirkusih, postaja vse bolj očitno in uporaba cirkuških živali postaja vse bolj kontroverzna.
Kot smo dejali, ima že več kot 30 držav po svetu vsaj delne prepovedi ali omejitve glede uporabe cirkuških živali. V Angliji, Škotski in Walesu je uporaba divjih živali v cirkusih nezakonita, uporaba udomačenih živali pa je še vedno dovoljena. Enako je v Sloveniji. Države, kot so Bolivija, Ciper in Malta, pa imajo popolno prepoved uporabe kakršnihkoli živali v cirkusih.
Tudi nekatere potovalne agencije so se začele zavzemati za pravice živali in začele spreminjati svoje ponudbe. Potovalna agencija s sedežem v Hongkongu, npr. je nedavno napovedala, da bo prenehala prodajati izlete v cirkuse, kjer se uporabljajo divje živali.

ALI OBSTAJAJO CIRKUSI BREZ ŽIVALI?

Cirkusi so lahko odlična zabava, vendar le kadar izkoriščanje živali ni prisotno. Eden izmed najbolj znanih takih cirkusov je ‘Cirque du Soleil‘. Ustanovljen je bil leta 1984 v Quebecu kot majhna skupina uličnih nastopajočih in je kmalu postal globalni fenomen kot cirkus brez uporabe živali. V ZDA je še okoli 18 različnih cirkusov brez živali, na primer ‘Circus Vargas‘ in ‘Cirque Italia‘.
Tudi v Nemčiji obstaja cirkus ‘Roncalli‘, ki je že leta 1991 prenehal uporabljati leve in slone, leta 2018 pa je s hologrami zamenjal uporabo vseh živali. V Združenem kraljestvu pa je eden izmed takih ‘Zippos Circus‘, ki je leta 2019 za svoje predstave prenehal uporabljati vse živali in se sedaj osredotoča na izključno človeške predstave.

 

Povzeto po:
https://plantbasednews.org/culture/ethics/vegans-circus-animals/ (Avtorica: Claire Hamlett)

Prevod:
M. A.

DELI STRAN: